Město Zubří ZUBŘÍČEK Facebook
REZERVACE
UŽIVATEL

Tomáš Štverák vítězem LH24!!!

23.1.2020

ObrázekV sobotu 18. ledna v 10 hodin odstartoval v Ostravici odstartoval extrémní vytrvalostní závod Kilpi 24 hodin na Lysé hoře. Jedná se o 24 hodin trvající horskou štafetu dvojic společně se závodem jednotlivců, který je vyhlášen jako Zimní MČR v horském maratonu jednotlivců. Na startu jsme měli tři želízka v ohni. V jednotlivcích startoval Tomáš Štverák (Inov - 8 Team) a ve dvojicích Honza Hrachovec společně s Tomášem Šavrdou (Bizon City Group). Zvlášť u Tomáše Štveráka jsme byli zvědavi, zda prodá svou dobrou formu z poslední doby. A Tomáš nezklamal!! Do nedělní 10. hodiny zvládl absolvovat na královně Moravskoslezských Beskyd 13 a půl okruhů, po čtyřiadvaceti hodinách měl v nohách přes 150 kilometrů a k titulu zimního Mistra České republiky v horském maratonu jednotlivců mu pomohla nejen fyzická a psychická zdatnost, ale i netradiční strategie jeho týmu.

„Ze startu se to trošku přepálilo, pak se závod ale rozběhl. Byli jsme skupina pěti až sedmi závodníků. Postupně ale začala opadávat a závod se zpomaloval, ostatně jako každý rok. Přibližně od pátého kola jsem byl sám,“ popsal první třetinu závodu Tomáš Štverák. „Když jsem se svého týmu ptal během závodu, kdo je za mnou, tak mi lhali, ať nezpomalím,“ přiznal s úsměvem sympaťák z Valašska. „Z kopce to bylo celou dobu super a do kopce byla krize vždy v tom nejprudším kopci, to stehna vždycky zataví. Jak se setmělo a do toho sněžilo, tak člověk ani s čelovkou moc toho neviděl, ale později k ránu už to bylo zase super. Ale celkově hodně velká spokojenost,“ dodal letošní vítěz KILPI 24 hodin na Lysé hoře. Na rozhovor s Tomášem po závodě se můžete podívat zde. Pěkného vysledku dosáhli i Honza s Tomášem, kteří skončili na 47. místě celkově a v kategorii 36 až 50 let dokonce na 23. místě! Na kompletní výsledky se můžete podívat zde.

Zatímco v první polovině závodu byla spodní část trasy bez sněhu a se stoupající výškou si museli závodníci poradit s nebezpečným náledím a udusaným sněhem, v druhé části je doprovázelo na Lysé hoře vydatné sněžení. Tvrdý podklad nahrával předpovědím o větším počtu úrazů, nakonec se ale nepotvrdily. „Na to, jaké byly podmínky, tak z našeho pohledu šlo o poklidný závod,“ zhodnotil letošní LH24 Pavel Masopust z Horské služby Beskydy. Jeho tým k nejvážnějšímu úrazu v terénu vyjížděl před sobotní půlnoci. Jedna ze závodnic spadla obličejem na zem a utrpěla těžší naraženinu. Celkem zdravotníci ošetřili přibližně 15 závodníků, nejčastěji šlo o výrony kotníků. „U jedné ze závodnic jsme museli ošetřit palce u nohou, kde bude ale zapotřebí chirurgické odstranění nehtů. Byl ještě jeden kolaps na ubytování, z přechodu ze zimy do vedra, ale to nebylo nic vážného,“ doplnila za tým zdravotníků Markéta Hatlapatková. Nejstarším účastníkem KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) byl Emil Trombik z Českého Těšína, který ve svých 73 letech absolvoval 7 závodních okruhů (přes 80 km). Stejné úspěchu dosáhla i nejstarší žena na startu, Věra Hejkrlíková z Litomyšle. Nejrychlejší kolo v čase 1:08:20 si letos připsal Vít Otevřel. Měřící stanice pořadatelů zaznamenala na Lysé hoře během celého závodu 5508 průchodů. Celkových průchodu závodníků na vrcholu Lysé hoře zaznamenala měřící stanice pořadatelů 5508. 

„Měl jsem obavy z počasí, ale začalo v Beskydech sněžit, tak se podmínky zlepšily. Závod jsme přečkali bez vážnějších úrazů a celkově to byl jeden z nejúspěšnějších ročníků a už teď se těšíme na příští rok, kdy má LH24 deset let,“ sdělil Libor Uher, hlavní organizátor extrémního závodu. „Ženský výkon je úžasný. Každý pořadatel si přeje, aby se závod někam posouval a tohle byl v ženské kategorii obrovský posun, klobou dolů. V kategorii mužů musel vítěz absolvovat ještě půlkolo, aby si pojistil vítězství a podruhé v historii se někdo dostal nad 13 kol,“ zhodnotil skvělé výkony letošního 9. ročníku KILPI 24 hodin na Lysé hoře.

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii