Město Zubří ZUBŘÍČEK Facebook
REZERVACE
UŽIVATEL

Překvapivá účast ve výzvě

16.6.2020

ObrázekV první půlce března vypukla v Evropě panedemie koronaviru, dne 12. března byl vyhlášen v naší republice nouzový stav s řadou omezení, musely se začít nosit roušky, byla zavedena karanténa. Prostě a jednoduše, jsme byli zavřeni doma. Pár dní se to dalo vydržet, ale ne pořád. Všechny sportovní akce a tréninky byly zrušeny, což nebyla pro aktivní sportovce zrovna příznivá doba a nikdo nevěděl, jak dlouho tato situace potrvá. Byli jsme nuceni přesunout biatlonový závod na podzim, posunout tenisový turnaj, zrušit atletický víceboj Čokoládová trepka.... . Co teď? Přemýšleli jsme, jak neporušit žádné z vládních nařízení, ale přitom zůstat v pohybu. A jelikož je v Zubří spousta krásných míst, sedli jsme k mapě a začali vymýšlet.

Nakonec z toho vznikla výzva Pohybu zdar, covidu zmar aneb poznávej Zubří, jejímž cílem bylo dostat lidi z karantény na čerstvý vzduch. Vytipovali jsme zajímavá místa v Zubří a vydali se na cestu. Všechny místa jsme během dvou dní projeli na kole a na základě názvu epidemie covid19, určili devatenáct míst. Už při trasování těchto míst jsme si říkali, zda to má vůbec cenu, zda se někdo této výzvy bude chtít zúčastnit. Měli jsme tip na maximálně deset účastníků. Proto jsme s úžasem sledovali v doručené poště emaily s Vašimi fotkami. K získání účastnického diplomu a medaile bylo třeba navštívit ne všech devatenáct, ale čtrnáct míst. Zvláště ke konci výzvy nám přicházelo i více emailů denně a nakonec jsme se zastavili na čísle devadesát osm!! Nádhera! A nepotěšil nás jen tento počet, ale také Vaše reakce na výzvu.

Většinu z míst jste znali, ale ne všechny. Které místo Vám dalo nejvíce zabrat? Asi Tichý pramen. Ne, že by byl těžko přístupný, ale spíše tím, jak je nenápadný. Někteří z Vás ho našli až napotřetí. Některá místa byla dostupná snadno, některá hůře. Záleželo taky na tom, zda jste šli pěšky nebo jeli na kole. Mezi oblíbená místa patřily celé Veřovické vrchy včetně Huštýna a Hodorfu, ale nejvíce Vámi oblíbeným místem se stal docela suverénně Ostrý vrch! Přiznáme se, že i my jsme na něm byli nejspíše poprvé. I "díky" kůrovci, který způsobil vykácení většiny jehličnatých stromů, se z něho dá dohlédnout všemi směry - na Kamenárku, Veřovické i Vsetínské vrchy a na Meziříčsko. 

Jsme rádi, že jste dodržovali veškerá opatření v souvislosti s nouzovým stavem a většinou chodili jako jednotlivci či rodiny. S postupným uvolňováním opatření jste se na výlet pouštěli i ve větších skupinách a utužovali kolektiv. Rádi jsme na fotkách viděli i držitele výzvy v dětském věku. Na druhou stranu nás nenechali ve štychu ani ti nejstarší. I zuberští turisté se velkém počtu zúčastnili naší výzvy a my jsme za to rádi. 

Co dodat závěrem? Máme z této akce, jejíž osud byl velmi nejistý, velmi dobrý pocit!! To, v jakém počtu, jste se výzvy zúčastnili, nás utvrdilo v tom, že zubřané (a nejen oni samozřejmě) mají rádi sport, mají rádi přírodu, prostě jsou rádi v pohybu! My Vám za to moc děkujeme a třeba bude mít výzva někdy v budoucnu pokračování i bez další vlny nějaké epidemie. Na úplný konec bychom chtěli poděkovat Erice Ondřejové, která nám vyhledala a připravila řadu historických fotografií a informací, díky nimž mohly dostat některá místa výzvy i svůj příběh.  

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii