Město Zubří ZUBŘÍČEK Facebook
REZERVACE
UŽIVATEL

Čokoládová trepka letos v pohádkovém duchu

19.6.2019

ObrázekINTRO: „Bylo, nebylo! Za devatero horami, za devatero řekami a za devatero stády zubrů, leželo v malebném podhůří Království Vladimíra II.  Lidé zde žili silní, odvážní a šikovní. Muži zde byli samý sval. O jejich síle, rychlosti a zručnosti se vyprávělo široko daleko. Ženy byly mrštné, vytrvalé a krásné. Jediná dcera Krále Vladimíra, spanilá princezna Jana, nebyla výjimkou. Ba naopak. O její neskonalé kráse si cvrlikali i vrabci na střeše. Lidé v království ji milovali, pro její upřímný smích, skromnost i lásku k pohybu. V tomto království sportu ale jednoho dne zavládl smutek. Princezna právě slavila narozeniny, když ji unesl zlý čaroděj a na dlouhá léta uvěznil do věže starého hradu, který střežila strašlivá tříhlavá saň.“

Rekordní účast dětí ozdobila již 7. ročník dětského sportovního dne, jehož hlavní součástí je atletický víceboj pro děti do 12 let Čokoládová trepka. Ta letos poprvé nesla podtitul „Velká cena Gumáren Zubří“. V sobotu 15. června 2019 se areál Polyfunkčního centra proměnil v království Vladimíra II., království, které je plné sportu, radosti a pohybu. V rámci doprovodného programu tak návštěvníci akce byli svědky pohádky o unesené princezně, kterou představovala druhá nekrásnější Češka a bývalá biatlonistka Jana Šišková. Pro juniory a dospělé byl připraven vytrvalostní Běh Tomáše Štveráka. Nechyběla řada pohádkových bytostí, klauni na chůdách ani závěrečná tombola.

ČOKOLÁDOVÁ TREPKA

Čokoládová trepka je atletický víceboj pro děti do 12 let. Letos poprvé organizátoři omezili dolní věkovou hranici na 4 roky, přesto se přihlásilo rekordních 226 dětí převážně ze Zubří, ale také z Rožnova i dalších okolních obcí. Ty byly rozděleny podle věku a pohlaví celkem do 16 kategorií, v nichž změřily své síly ve sprintu, skoku dalekém z místa a hodu zuberskou metlou.  Děti to neměly v dusnu a horku vůbec jednoduché, ale přesto předváděly krásné výkony. Je potěšující, že zájem dětí o účast v Trepce se oproti začátkům více než zpětinásobil. Mnoho z dětí se na start každý rok vrací, sbírají účastnická trička, medaile i diplomy. První z nich, kteří již překonali horní věkovou hranici pro start, se již hlásí mezi dobrovolníky. Těch se každý rok na akci sejde několik desítek. Jen díky nim je možné rostoucí zájem o Čokoládovou trepku organizačně zvládat. A o tom, že to klape, svědčí i děkovná slova Lucie Kalafutové z Rožnova: „Organizátorům této úžasné sportovní akce pro děti patří velké díky, nemělo to chybu a už se těšíme na další ročník, kdy už si budou moci zasoutěžit i naše mladší dcerky coby čtyřleťačky„.

Z pohádky do pohádky provedla děti Jana Šišková

Ústředním tématem letošního roku byla pohádka. Jednoduchý příběh posazený do zuberského království sportu byl postavený na smutné události, kdy byla krásná princezna Jana (Šišková) unesena zlým čarodějem (Alešem Měrkou) do věže starého hradu, který střežila tříhlavá saň. K její záchraně vedl děti po celou dobu král (Vladimír Salčák) a statečný princ Michal (Tichý), dobré rady dávala babka kořenářka (Eva Salčáková). Děti musely v průběhu plnit řadu nebezpečných úkolů, zdolávat skálu (horolezeckou stěnu), projít peklem vystavěným z nového workoutového hřiště, přecházet rybník s vodníkem po kladině, utkat se s bandou loupežníků (kuželky), nakrmit vlka kamením, otrhat ježibabě perníček z chaloupky a nenechat se ošálit bludičkou v bludišti z florbalových mantinelů. Odměnou jim byly zlaťáky, které mohly děti utrácet v královském koloniálu. Nechyběl královský hostinec ani italské dobroty od Pinocchia, tak bylo postaráno o hlad i žízeň všech statečných zachránců.

V závěru programu, krátce před vyhlášením výsledků Čokoládové trepky, se objevila zlá tříhlavá saň, která děti zavedla ke věži. S tou si děti poradily, věděly dobře, že je nutné ji uspat perníkem. Nato z věže vyběhl zlý čaroděj, ten však zle pochodil. Vystrašila jej dobrá nálada dětí i jejich množství a tak zbaběle utekl následován hned několika odvážnými sportovci. V tu chvíli mohla věž opustit i překrásná princezna Jana. Začaly velkolepé svatební oslavy, losovala se tombola, odměňovali nejudatnější zachránci a rozdělil se i královský poklad.

BĚH TOMÁŠE ŠTVERÁKA

V rámci dne mají svůj závod i junioři a dospělí. Je to vytrvalostní přespolní běh na 3,6 km nazvaný po místním ultramaratonci Běh Tomáše Štveráka. V něm letos obhájili svá vítězství z loňska rožnovští Marek Tretera a Lucie Kalafutová. Běhu se budeme věnovat v samostatném článku.

Doprovodný program

V rámci slavnostního úvodu, jsme v rámci oslavy princezniných narozenin mohly vidět malé zuberské gymnastky ve věku do 8 let. Ty pod vedením Daniely Martínkové a Dominiky Chudáčkové nacvičily a předvedly skladbu Rio panda. Ohlas měly veliký, bodejť by ne, byly to bronzové medailistky z mistrovství České republiky. Po nich s princeznou oslavovaly pohybem i starší děvčata pod vedením Natálie Maléřové, které zatancovaly v rytmu dance aerobicu. Celý den zdobily dvě vysokánské „klaunice“ z dua KLAUNUTO z ostravského Cirkusu trochu jinak. Celé hodiny na chůdách, obrovských koloběžkách a kolech žertovaly a hrály si s dětmi a ukázaly jim tak zase něco, co nemohou vidět každý den.

V rámci programu nechyběla autogramiáda české vicemiss Jany Šiškové. Dlouho v Zubří nebylo u autogramiády vidět tak dlouhou frontu. Jana se přes hodinu s návštěvníky fotografovala, povídala si s nimi, rozdávala podpisy, ale hlavně úsměvy na všechny strany.

Moderování se ujali manželé Salčákovi, vzácní hosté ze Slovácka, kteří v roli krále a babky kořenářky prováděli mluveným slovem průběhem celé akce od únosu princezny až po závěrečné udělování cen. Role prince Michala se ujal herec místní Divadelní SPONY Michal Tichý, čaroděje ztvárnil zuberský místostarosta Aleš Měrka a do tříhlavé saně se převtělili zuberští házenkáři.

PODĚKOVÁNÍ

Závěrem bychom chtěli poděkovat sponzorům akce.

Generální partner:

GUMÁRNY ZUBŘÍ

Hlavní partneři akce:

Společnost HENDS PRODUCTS
ROBE lighting
Kancelářské židle.com – hlavní cena do tomboly
Dinopark
Pohádkové lázně Rožnov p. R.
Manner

Další podporovatelé:

Kavárna TipCafé –  kromě návštěvníků se postarala i o občerstvení pořadatelů
Cukrárna sladká fantasie – Dort pro všechny děti upekla Lenka Sladká
Vdolky a vdolečky – Eva Bařáková
Květinářství Lucida – Jana Hrstková – slavobrána a kytice pro princeznu
Radka Krupová – ušila kostým pro draka
Divadelní Spona – půjčila kostým pro princeznu a prince Michala Tichého

Pořadatelé a dobrovolníci:
Poděkování za obsluhu stanovišť patří i učitelkám z mateřských školek Sídliště a Duha Staré Zubří, pracovníkům Městského úřadu, kteří celou akci připravili, základní škole za skvělé zázemí a v neposlední řadě spoustě dobrovolníků, kteří se na akci podíleli.

Speciální poděkování

JANĚ ŠIŠKOVÉ – která s grácií a úsměvem na tváři rozdávala jako princezna Jana bezděčně radost dětem i dospělým po celý den.
VLADIMÍROVI A EVĚ SALČÁKOVÝM – za moderování, ztvárnění krále i moudré kořenářky, za poskytnutí královského pokladu, několika krásných pohádkových knížek pro děti.

„Tříhlavá saň na dlouhé roky spí, a když se někdy vzbudí, hned se ptá po perníku. Zlý čaroděj zmizel neznámo kam. Princezna Jana odjela na svatební cestu do švýcarských hor. V království krále Vladimíra se znovu vše rozpohybovalo a děti si užívaly radosti z královského pokladu. Zazvonil zvonec a pohádky je konec.“ 

Paní Cirkvová z Valašského Meziříčí organizátorům napsala: „Rádi jsme přijeli z Valmezu s celou rodinou. Parádní organizace, program, závody, ceny. Za rok na viděnou“. V Zubří tak v sobotu skončila dobře nejen celá pohádka o unesené princezně, ale také celý Dětský sportovní den.

VÝSLEDKY ČOKOLÁDOVÉ TREPKY

Ročník 2015

1. Cabáková Kristýna (TJ Gumárny Zubří)
2. Machačová Alžběta (Bynina)
3. Hegnerová Laura (sama za sebe)

1. Červenka Vít (MŠ Duha Zubří)
2. Tomšů Tobias (samo za sebe)
3. Satola Marek (Hrachovec)

Ročník 2014

1. Vlčková Julie (MŠ Sídliště Zubří)
2. Kubínová Lucie (MŠ Sídliště Zubří)
3. Krupová Stela (MŠ Duha Zubří)

1. Sikel Sichard (Bumbrlíci)
2. Martinek Vojtěch (MŠ Duha Zubří)
3. Pavlíček Matěj (MŠ Duha Zubří)

Ročník 2013

1. Ella Kudrnová (Hrnčířská gang)
2. Zuzana Petřeková (TJ Gumárny Zubří)
3. Anežka Vanduchová (TJ Sokol Val. Bystřice)

1. Frňka Vojtěch (MŠ Sluníčka)
2. Štěpán Šimon (samo za sebe)
3. Bambušek Matyáš (Atletika Rožnov)

Ročník 2012

1. Liliana Malinová (MŠ Duha Zubří)
2. Ella Polehňáková (ZŠ Zubří)
3. Magdaléna Pechová (ZŠ Zubří)

1. Orság Prokop (ZŠ Sedmikráska)
2. Rapant Matyáš (ZŠ Zubří)
3. Marek Heralt (ZŠ Zubří)

Ročník 2011

1. Valerie Plesníková (Atletika Val. Merziříčí)
2. Beáta Bolcková (TJ Gumárny Zubří)
3. Anna Minarčíková (TJ Gumárny Zubří)

1. Šimurda Michal (ZŠ Zubří)
2. Volný Lukáš (TJ Gumárny Zubří)
3. Bechný Tobiáš (ZŠ Zubří)

Ročník 2010

1. Orságová Jolana (Lyžaři Zubří)
2. Cibulcová Amálie (sama za sebe)
3. Krupová Johana (ZŠ Zubří)

1. Mach Jakub (ZŠ Zubří)
2. Koliba Lukáš (ZŠ Zubří)
3. Randus Jakub (ZŠ Zubří)

Ročník 2009

1. Mičolová Beata (ZŠ Zubří)
2. Andrýsková Tereza (ZŠ Zubří)
3. Přečková Bára (TJ Frenštát)

1. Štěpán Vardžák
2. Dominik Holiš (ZŠ Zubří)
3. David Štěpán (samo za sebe)

Ročníky 2007-08

1. Minarčíková Nela (ZŠ Zubří)
2. Benová Natálie (ZŠ Zubří)
3. Cibulcová Štěpánka (sama za sebe)

1. Vojtěch Marek (ZŠ Zubří)
2. Jakub Vičan (ZŠ Zubří)
3. Martin Volný (samo za sebe)

Na kompletní výsledky se můžete podívat na těchto odkazech:

Žlutá skupina (ročníky 2014-15) zde
Oranžová skupina zde (ročníky 2011-13) zde
Modrá skupina (ročníky 2007-2010) zde

Autor článku: Lenka Přečková

 

 

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii