10 let Čokoládové trepky v Zubří

14.6.2022

ObrázekZubří je bezpochyby městem sportu zaslíbeným, a proto se i jeho dětský den nese již desátým rokem ve znamení pohybu a radosti z něj. V sobotu 11. 6. 2022 se tak po dvou letech virtuálního sportování přihlásilo do soutěží Čokoládové trepky rekordních 232 dětí do 12 let. Ty pak poměřily své síly jako již tradičně ve skoku dalekém z místa, sprintu a originálním hodu zuberskou metlou. V rámci celého programu pak organizátoři připomínali nejlepší momenty z uplynulých ročníků. Po tanečním úvodu malých Bumbrlíků a slečen z Dance aerobicu nastoupilo velké úvodní defilé osobností a maskotů předešlých ročníků. Posvátný trepkooheň si tak v Zubří postupně předávali: legendární zuberský sportovní duch i se svým synem, antická královna sportu, žonglér s fotbalovým míčem Bursas

Charalambos, pravěký náčelník Velký zubr, retro cyklistka Lenka, krokodýl z báječného světa zvířat, tříhlavá saň ze světa pohádek a štafetu dokončil a slavnostní oheň zapálil místní ultramaratonec Tomáš Štverák. Kdo si chtěl zavzpomínat ještě více, mohl si prohlédnout výstavu plnou fotografií, výsledků a artefaktů z minulých let. Ale to už na vzpomínání nebyl čas, začala autogramiáda osobností (ultramaratonec Tomáš Štverák, skokan na lyžích Jakub Janda, Bursas Charalambos a nejlepší střelec extraligy v házené Lukáš Mořkovský), a hlavně cvrkot u jednotlivých sportovních disciplín a her.

V doprovodných Trepkohrátkách se nejvíce líbila „Cukrová homole“, horolezecká stěna, kterou děti musely zdolávat stejně jako v roce 2016 a 2019. Pozadu nezůstala ani dálkově řízená autíčka našich modelářů. Jak po akci vyprávěla paní Janošková, místní kronikářka a babička vítěze kategorii kluků ročník narození 2016: „Vašík byl nadšený, že má konečně taky svoji medaili a že má stejné tričko jako dědeček (organizátor z řad modelářů).“ Tento příklad ukazuje, že v Zubří Trepkou žijí doslova celé rodiny. I barevná trička, které obdrží každý soutěžící, se stala nedílnou součástí každodenního života v Zubří.

Před samotným vyhlášením všech vítězů ještě rozpumpovala atmosféru bubenická show souboru bicích nástrojů Drumatix a kouzelníci na dvou kolech se svou atraktivní trialovou exhibicí. Jedinou skvrnkou v programu bylo řádění zlého a vypočítavého zločince Panthomase, který ukradl oblíbený dort (více informací o případu detektiva Polaroida zjistíte na webu města nebo v knihovně Zubří). Místo něj pak Lenka Sladká napekla vynikající muffiny pro všechny účastníky. A nastal čas i na odhalení ČOKOLÁDOVÉ TREPKY, která v rámci svého 10. ročníku dostala i svou sádrovou podobu, a to díky umění Dany Pekarové. Kromě toho v ní duchové sportu objevili nafukovací balóny pro všechny děti.

Pan Salčák, zkušený publicista, divadelník, sportovec a pořadatel mnoha akcí pro děti pak vyzdvihl okamžik, kdy byli dekorováni letošní vítězové: „Nejlepší bylo, když ty medaile předávali úplně první vítězové Trepky. To tomu totiž dodalo největší váhu, jako že vyhrát Trepku, to je prostě NĚCO VELKÉHO!“ A po velkých okamžicích radosti malých sportovců přišel už jen závěrečný bojový tanec maorských bojovníků HAKA a nám nezbývá, než se těšit podobné neopakovatelné okamžiky i příští rok.

Díky práci lidí z města Zubří, obou mateřských škol, skvělému zázemí místní školy, oddílu běžeckého lyžování TJ Zubří, pomoci házenkářského klubu, několika desítkám dobrovolníků, a v neposlední řadě podpoře od sponzorů, se tak již po desáté podařilo připravit dětem ze Zubří i jeho okolí den, na který určitě budou ještě dlouho vzpomínat.

Na výsledky Čokoládové trepky se můžete podívat zde:
Červená skupina (ročníky 2016 - 2020) - zde
Modrá skupina (ročníky 2013 - 2015) - zde
Zelená skupina (ročníky 2009 - 2012) - zde.

Autor: Lenka Přečková