V Zubří se běžel Běh svobody

6.5.2019

ObrázekPrvní květnovou sobotu se v Zubří sadila přesně po 100 letech Lípa svobody a při té příležitosti uspořádal Odbor kultury a sportu města Zubří v prostorách Klidového centra závod pro sportovní nadšence s názvem Běh svobody. A jelikož svoboda nebyla a není zadarmo, ani účastníci tohoto závodu, nedostali nic zadarmo! Úplně ti nejmenší se museli popasovat se 150 metrů dlouhou tratí, minižáci a nejmladší žactvo se vydali na trať dlouhou 300 metrů a s přibývajícím věkem přibývaly i kilometry v nohách běžců a běžkyň. Dospělí museli zdolat 750 m nelehký okruh hned čtyřikrát. Ač není tato vzdálenost nijak závratná, profil trati, který zdobil travnatý kopec u Petrohradu, jenž museli závodníci opakovaně vybíhat a sbíhat, nebyl vůbec jednoduchý a některým borcům dal pořádně zabrat.

Odměnou jim za vynaloženou dřinu byla medaile, kterou dostal každý, kdo do cíle doběhl. K dispozici byl v cíli i teplý čaj, ovoce, hroznový cukr, čokoláda nebo také frgály, díky nim běžci doplňovali energii. Počasí závodu přálo, teplota mírně nad deset stupňů, sem tam vykouklo i sluníčko. Do závodu se nakonec přihlásilo šedesát pět běžců a běžkyň, největší zastoupení měli ti nejmenší. V kategorii benjamínků nastoupilo 14 závodníků a nejúspěšnější z nich byl Daniel Schmidt z Prostřední Bečvy, v minižačkách byla nejlepší Valérie Plesníková z Valmezu. V ostatních mládežnických kategoriích již na stupeň nejvyšší vystoupali jen domácí závodníci, hlavně členové lyžařského oddílu TJ Gumárny Zubří.

I mezi dospělými zůstaly dvě zlaté medaile doma díky Liborovi Petřekovi a Markétě Pernicové, další dvě prvenství putovaly zásluhou členů AC Sportguides týmu do sousedního Rožnova. Na kompletní výsledky se můžete podívat zde. Nutno podotknout, že výsledné časy žen neodpovídají délce trati, poněvadž si nešťastně trať zkrátily. To ovšem vypovídá o tom, že daly do závodu všechno a nehleděly nalevo, napravo.... .

Po zpracování výsledků a vypsání diplomů proběhlo samotné vyhlášení výsledků. Závodníci si kromě diplomu odnesli drobné ceny a my věříme, že i spoustu krásných zážitků. Jako na většině běžeckých závodů i zde panovala dobrá nálada a ač se všichni snažili o vítězství, v každém závodě zvítězil duch sportu, který v Zubří již dlouho pobývá. Závod je za námi, co dál? Běh svobody měl dokreslovat kulisu slavnostního dne, kdy se sadila Lípa svobody, a měl to být ročník jedinečný. Nicméně pozitivní ohlasy, skvělá nálada, přítomní diváci, nadšení a radost hlavně v dětských očích, nás nutí zamyslet se nad možností uspořádat další ročník dříve jak za sto let. Uvidíme...

Závěrem mi dovolte poděkovat spolupracovníkům z OKaS města Zubří a dobrovolníkům z řad lyžařského oddílu TJ Gumárny Zubří, kteří pro Vás tento závod připravili. A velký dík patří samozřejmě Vám, závodníkům, kteří jste se tohoto závodu zúčastnili a přispěli velkým dílem k atmosféře tohoto závodu, jehož moto znělo "Svoboda nebyla nikdy zadarmo"

PR