Na biatlonisty čekala těžká trať

29.9.2022

ObrázekZuberský Březovec byl potřetí svědkem biatlonového klání. A potřetí dostali běžci pořádně zabrat, protože téměř celé září neustále prší a pro jistotu pořádně sprchlo i den před závodem. Nicméně do sváteční středy jsme se probudili se sluníčkem nad hlavou a hned jsme se v tom mokru a bahně, které na nás čekalo na trati, cítili lépe. Jak říká motto závodu - Svoboda nebyla nikdy zadarmo, tak ani závodníci neměli opravdu nic zadarmo, protože na ně čekala moc těžká trať, se kterou se ale poprali se ctí a jsme rádi, že až na nějaké pády, se nikomu nic vážného nestalo. Stejně jako vloni přijelo na závod přes osmdesát závodníků, když většina z nich startovala v mládežnických kategoriích. Kromě již tradičních účastníku z řad domácích běžců a lyžařského zuberského oddílu, k nám dorazila početná skupinka

z rožnovského oddílu AC Sportguides, z atletického oddílu TJ Chropyně, SKM Valašské Meziříčí, AKEZ Kopřivnice a poprvé také z biatlonového klubu Staré Město pod Landštejnem (okres Jindřichův Hradec), jehož členové si museli řádně přivstat, protože to k nám měli 270 km! Po registraci, prohlídce trati a zkušební střelbě se v 9.30 hodin postavili na trať závodníci mládežnických kategorií. Byli rozděleni do šesti kategorií a čekaly na ně tři okruhy v délce 400 metrů a dvě střelby vleže. V případě neúspěchu padesátimetrový okruh navíc. Absolutně nejrychlejší byl mezi kluky nejlepší Michal Mazáč z AKEZ Kopřivnice, který trať prolétl v čase 9:29 minut, z holek byla nejrychlejší Nikol Pavlicová z SKM Valašské Meziříčí, která zdolala trať v čase 9:51 min. Díky Jirkovi Divínovi, a Zuzce Petřekové zůstaly dvě vítězství doma! Po vyhlášení mládežnických kategorií se dostalo i na dospělé.

S číslem jedna vyběhla na trať Lucka Škubalová a za ní s odstupem vždy jedné minuty dalších 33 závodnic a závodníků. Ti byli rozděleni do pěti kategorií, čekalo jich pět náročných 800 metrových kol plus další 100 metrové kolo za každý "nesestřelený" terč. Tito závodníci už se museli v každém kole vyrovnat i dvakrát se skokem přes potok, s větším převýšením a samozřejmě s klouzajícím bahnem, kterého bylo na motokrosové trati víc než dost. Nejlépe se všemi nástrahami vypořádal Štěpán Pokorný ze Starého Města pod Landštejnem v čase 30:52 a mezi ženami Martina Mazáčová z AKEZ Kopřivnice, která doběhla první v čase 35:13 min. Vítězství pro domácí zajistil v kategorii 50+ Libor Petřek, který tak dovršil hattrick. Na kompletní výsledky bez střelby se můžete podívat zde.

Výsledky včetně střelby zde - mládež, dospělí. Na reportáž TV Beskyd se můžete podívat na tomto odkazu. No a zde se můžete podívat na sestřih, který pro Vás připravil Štěpán Krůpa. Po závodě dospělých i dětí proběhla tombola a dekorování vítězů. Pro nás ale byli vítězové všichni. Všichni, kdo přišli, nezalekli se počasí, které panovalo před závodem a vydali se na trasu tohoto "extrémního" biatlonu. V tomto závodě totiž nebylo kde odpočívat a všichni museli kontrolovat každý krok, aby neskončil na zemi. Děkujeme, že jste přišli!! Poděkovat ale musíme i ostatním. Na prvním místě bych tentokrát uvedl dobrovolníky, kteří nám pomáhali stavit trať, byli na startu, v cíli i na střelnici nebo u registrace. Bez těchto sportovních nadšenců bychom takový závod nebyli schopni uspořádat. Poděkovat musíme i partnerům a sponzorům závodu, kteří nás podpořili materiálně. Jsou to kolektiv pracovníků sportovní obchodu Sportisimo v Rožnově pod Radhoštěm v čele s Blankou Žitníkovou, kteří kromě uspořádání soutěží pro děti a poukázek pro nejlepší zajistili ceny také od firem Isostar a Nutrend, firmě Gumko, která dodala ceny do tomboly i těm nejlepším. A také autorizovanému distributorovi sportovního a outdoorového oblečení Vavrys za cílový prostor a firmě Apeom za zapůjčení leserových zbraní a střelnice.

V rámci akce Milión tyčinek nám firma Bombus dodala RAW tyčinky pro všechny závodníky, Vinotéka BP zajistila vína z Adámkova vinařství, Wallachian Barber shop poskytla chlapům poukázky na ostříhání, díky Multifunkčnímu areálu se můžou někteří z Vás těšit na návštěvu wellness a to vše pod záštitou města Zubří, které tento závod uspořádalo. Poděkování patří i kolektivu kavárny Tip café, který za námi přijel ze zuberské náplavky se svým Tip dokem, kde jsme se mohli občerstvit, všem fotografům, na jejichž fotky se těšíme, moderátoru Frantovi Balášovi, zvukaři Radku Majerovi, chlapům od časomíry Timechip a místnímu mysliveckému sdružení, které nám pronajalo chatu a areál střelnice. A na závěr patří poděkování samozřejmě všem závodníkům, rodičům i fanouškům biatlonu, s nimiž jsme mohli strávit hezký sportovní den.