HRAJEME SI V ZUBŘÍ, tak trochu jiná výstava pro děti i dospělé

27.6.2013

HRAJEME SI V ZUBŘÍ, tak trochu jiná výstava pro děti i dospělé​V budově Muzea Zubří (tzv. Petrohrad) byla otevřena prázdninová interaktivní výstava HRAJEME SI V ZUBŘÍ. Výstava na 8 stanovištích jednoduše představuje místní tradice a zajímavosti prostřednictvím her a jednoduchých úkolů.  Její malí i velcí návštěvníci si tak mohou vyzkoušet například vstřelit gól zuberskému brankáři, základy zuberské výšivky nebo pomoci sestavit středověká kachlová kamna. Jednotlivá stanoviště doplňují texty, fotografie a četné výtvarné práce žáků ZŠ Zubří. Otevřeno bude celé prázdniny vždy od pátku do neděle v odpoledních hodinách (14 – 18 hodin).

Město Zubří tak svým občanům, ale i návštěvníkům regionu nabízí příjemný prázdninový program, který může především rodinám s dětmi zpříjemnit dny, kdy počasí neumožní venkovní aktivity.

STANOVIŠTĚ 1 – HÁZENÁ - BRANKÁŘ

Úkol č. 1 – Dej gól zuberskému brankáři! - brankář je vyroben ze sololitové desky, navržen, namalován a vyroben výtvarným autorem výstavy Pavlem Cupákem. Nejde o nic jiného než mu dát gól připravenými balónky.

STANOVIŠTĚ 2 – ZNAK ZUBŘÍ

Úkol č. 2 – Poskládej znak Města Zubří! - znak se skládá z 6 stejně velkých obdélníkových desek, které se zapouštějí do dřevěných postranních kolejniček.

STANOVIŠTĚ 3 – MÍSTOPIS

Úkol č. 3 – Umístěte magnetky správně na mapu Zubří!- k tomuto úkolu je připraveno 5 magnetů s fotografiemi Kaple Sv. ducha, Kostela Sv. Kateřiny, Gumáren Zubří, házenkářské haly a Muzea Zubří a mapa Zubří umístěná na kovové podložce.

STANOVIŠTĚ 4 – BÍLÉ ZUBERSKÉ VYŠÍVÁNÍ

Úkol č. 4 – Vyzkoušej si vyšít dírku – jeden ze základních prvků Zuberské výšivky! - k tomuto úkolu je připraveno originální plátno natažené na rámu a postup vyšívání jednoho ze základních prvků Zuberské výšivky – dírky. Pro děti slouží zjednodušená varianta, kdy si vyšívání dírky zkoušejí na tvrdém kartonu a do předchystaných dírek vyšívají bílou tkaničkou.

STANOVIŠTĚ 5 – PUZZLE (výšivka / výtvarná výchova)

Úkol č. 5 – Poskládej puzzle skládačku! - k úkolu je vytvořeno 5 puzzle skládaček – 3 dětské motivované kresbami dětí místní ZŠ Zubří a 2 pro větší děti a dospělé, které jsou vytvořeny na základě fotografií Zuberské výšivky. Při skládání si tak člověk uvědomí její složitost.

STANOVIŠTĚ 6 – VALAŠSKÝ KROJ

Úkol č. 6 – Oblékni panenku do Valašského kroje! - děti oblékají papírovou panenku do vystřihovaných oblečků, které simulují Valašský kroj.

STANOVIŠTĚ 7 – KACHLOVÁ KAMNA

Úkol č. 7 – Namaluj si svoji kachli a umísti na papírovou repliku historických kachlových kamen! - na výstavě je umístěná také replika středověkých kachlových kamen, které jsou výrobkem dětí ZŠ Zubří, jež je vytvořily dle nálezů originálních gotických kachlů z Hradiska (hrad Rožnov) v roce 2011. Vedle těchto kamen je na výstavním panelu umístěný nákres kamen, kam děti mohou vlepovat vlastní výtvarná ztvárnění jednotlivých kachlí. K tomuto úkolu jsou připravené papírové čtverečky a rudky cihlové barvy.

STANOVIŠTĚ 8 – METLÁŘSTVÍ – PEXESO

Úkol č. 8 – Zahraj si pexeso a nauč se tak metlový tanec! - hra je postavená na principu klasického pexesa, kdy se hledají dva stejné obrázky. Jako motivů je užito jednotlivých prvků tzv . metlového tance.

Výstava je doplněna

1. dětskými malbami a kresbami, které malovaly děti z místní Základní školy.
  2. menší sbírkou minerálů nalezených v katastru obce – chalcedony, acháty, jaspisy a další.
  3. sbírkovými předměty z depozitáře místního muzea.
  4. texty a fotografiemi k jednotlivým tradicím, zvykům nebo zajímavostem.