Den otevřených dveří - zuberští kuželkáři padesátiletí

10.12.2013

ObrázekZačátky kuželek v Zubří se datují od roku 1963, kdy se postavila budova dnešní kuželny a ubytovny. V roce 1964 byla budova dostavena a začíná se tvořit oddíl kuželek pod hlavičkou TJ Zubří. Zpočátku se hrálo na asfaltových drahách a kuželky se stavěly ručně. Na mistrovské zápasy chodila stavět shozené kuželky zuberská mládež a na tréninku si kuželky stavěli samotní hráči.V roce 1979 byly asfaltové dráhy nahrazeny dráhami saduritovými (na nich se hraje i v dnešní době). Následně, v roce 1982 byly postaveny bubnové automatické stavěče kuželek, které vydržely v provozu 26 let.

V roce 2008 byla zahájena částečná rekonstrukce prostor kuželny a původní bubnové stavěče byly nahrazeny novými řetízkovými stavěči tuzemské výroby. Tyto nové stavěče mají svou zobrazovací jednotku a jsou již také napojeny na počítač, takže zápis se zhotoví automaticky. Mimo výměnu automatických stavěčů kuželek se také podařilo provést generálku sociálního zařízení, zkulturnit celkové prostory kuželny a také se položila nová podlahová krytina v hlavních prostorách kuželny.
Částečná rekonstrukce kuželny by se neuskutečnila bez výrazné pomoci a pochopení Města Zubří, akciové společnosti Gumárny Zubří a firem Elektromontáže Petr Pavelka, Unikol, KSK System, Hends Products, Zámečnictví Jiří Slovák, Husqvarna a Penzion Bečva.
V průběhu těchto 50 let činnosti oddílu jsme se účastnili s „A“ týmem krajského přeboru, s „B“ týmem meziokresního přeboru. Aby pro mužskou kategorii vyrůstala nová generace hráčů, účastnili se krajského přeboru také dorostenci. Tzn. v obobí 80-90 let, hrála dvě družstva šestičlenná a jedno družstvo tříčlenné. Mimo to jsme se účastnili různých turnajů, družebně jsme hráli s celkem Berlína. V Zubří se uskutečňovala utkání „Jaroslavové „ proti „Zbytku světa“, nebo do dnešních dnů fungující „Silvestrovské koulení“. Dlouhé roky probíhala v zuberské kuželně soutěž odborářů z Gumáren Zubří, nebo Tesly Rožnov.
Jednou za rok probíhají přebory oddílu, odkud se nejlepší jednotlivci nominují do krajských přeborů. V letech minulých se stali okresními přeborníky J. Pavlát nebo J. Dvořák. Zřejmě nejúspěšnějším hráčem historie kuželek v Zubří je Ing. Jan Krupa, který byl v reprezentačním výběru tehdejšího Československa a v kategorii juniorů se zúčastnil MS.
Ve funkcích předsedů oddílu se vystřídali: Albín Krupa, Rostislav Opěla, Emil Grenar, Jan Krupa st. a Radim Krůpa.
V současné době je možno vidět zvýšený zájem o kuželky. Do mistrovských soutěží jsou zapojena dvě družstva dospělých. „A“ družstvo hraje krajský přebor zlínského kraje a „B“ družstvo se účastní soutěže meziokresní přebor VS, PR, NJ.
Kuželna je navíc rok od roku více využívána zuberskou veřejností, což nás velice těší.
Vedení oddílu kuželek pracuje v tomto složení: Radim Krůpa – předseda oddílu, Ing. Jan Krupa – místopředseda, Lubomír Krupa – správce kuželny, Miroslav Macháček – vedoucí „A“ teamu a Jiří Křenek – vedoucí „B“ teamu.
Kuželky nejsou fyzicky namáhavým sportem a lze je hrát od 12 do 100 let. Proto, pokud máte zájem o hru, ať už pasivně nebo aktivně, jste u nás vítáni.
Zuberští kuželkáři si Vás dovolují pozvat do zuberské kuželny na Den otevřených dveří, který se bude konat v rámci oslav oddílu v sobotu 14.12.2013 od 9.00 hodin do 18.00 hodin. Během této doby si můžete bezplatně zahrát kuželky. Občerstvení a dárky pro děti jsou zajištěny /ke hře je nutno mít sportovní obuv se světlou nebarvící podrážkou/. V kuželně bude také ke shlédnutí výstava dobových fotografií, diplomů, pohárů, atd…
Slavnostní výroční členská schůze oddílu se bude konat v neděli 29.12.2013 od 17.00 hodin. V rámci této schůze budou vyhodnoceni členové, kteří se nejvíce zasloužili o rozvoj kuželkářského sportu v Zubří.
Kontakt: krupa.radim@seznam.cz, tel: 731 478 108.
Oddíl kuželek