Město Zubří ZUBŘÍČEK Facebook
REZERVACE
UŽIVATEL

Pohybu zdar, covidu zmar aneb Ve zdravém těle zdravý duch

20.12.2020

ObrázekJelikož "covidová" doba stále nekončí a díky tomu je sportování omezováno, přicházíme i pro začátek roku 2021 (a konec roku 2020) s turisticko-sportovní výzvou, tentokrát s názvem Pohybu zdar, covidu zmar II. aneb Ve zdravém těle zdravý duch. Stále věříme, že pohyb, hlavně ten ve volné přírodě, bez roušek, je zdravý pro náš imunitní systém a že si díky němu můžeme udělat život příjemnější. Proto jsme ve spolupráci s aktivními účastníky první "covidové" výzvy vytipovali pár dalších zajímavých míst, která v rámci této výzvy navštívíme. Jelikož patří Zubří mezi ta menší města, musíme již zavítat i k "sousedům", takže nás čekají procházky do Zašové, na Rožnovsko a při našich toulkách přírodou zamíříme i do Moravskoslezského kraje.

Snažili jsme se myslet i na rodiny s malými dětmi, a jelikož se bude jednat i o místa vzdálenější, tak nebudete muset navštívit všech devatenáct míst, ale jen čtrnáct jako ve výzvě první, abyste se opět mohli těšit na hezkou medaili. Vzhledem k tomu, že je opět vše zavřené a nemůžeme nikde sportovat, je výzva spuštěna již nyní, a ne až po novém roce, abyste mohli využít volno přes vánoční svátky. Na navštívení požadovaných míst budete mít čas až do konce dubna.

Na každém místě si opět udělejte fotky a na závěr své výzvy nám je zašlete buď na email Josef.randus@mesto-zubri.cz nebo do messengeru Sportoviště města Zubří. Účast je samozřejmě neomezená, stačí mít chuť a náladu strávit nějaký čas na čerstvém vzduchu. A kdo ví, třeba na svých toulkách natrefíte i na pověstného zuberského sportovního ducha, který se zjevuje všude tam, kde jsou dobří a sportující lidé.

A jaká místa nás tedy letos čekají?

1. Boňkov
Kopec, název nejspíš od osobního jména Boněk. Místní část Starého Zubří, dobře dostupná od kaple Svatého ducha. Po zdolání vrcholu tohoto kopce na Vás čekají nádherné výhledy na Veřovické vrchy, Kamenárku nebo Ostrý vrch. Mapa, fotky.

2. Studánka Na Kopci
Pramen na okraji lesa pod samotou Ujmiska v nadmořské výšce téměř 600 metrů. Studánku najdeme na Starém Zubří, v místní časti Na Kopci a je lehce dostupná. Mapa, fotky.

3. Turistický přístřešek Úvěs
Úvěs je vrchol na hřebeni táhnoucím se na jih od Kamenárky směrem k Putýrkám. Přes jeho vrchol v 713 m nad mořem vede rozhraní mezi městy Rožnov pod Radhoštěm, místní části Horní Paseky a Zubřím, místní části Staré Zubří. Ze strany od Putýrek obtáčí masiv celého hřbetu ze západní strany zpevněná silnice zbudovaná pro vojenské účely, z toho důvodu také někdy nazývaná "strategická", která pokračuje kus pod hřeben Veřovických vrchů až do Krhové. Dnes je s oblibou využívána cyklisty jako příjemná (i když poněkud náročnější) trasa z/do Valašského Meziřičí. Je zde hezký výhled směrem do Dolnopaseckého údolí. Protější stranu údolí tvoří jižní rameno Velkého Javorníku spolu s Malým Javorníkem, Kyčerou a Bačovým vrchem (někdy též zvaném Myší hora) na který se díváte a za ním je vidět vrchol Radhoště. A vyrazit odsud můžete k dalšímu bodu naší výzvy – Kamenárce. Mapa, fotky.

4. Kamenárka
Nejvyšší vrch Zubří je pojmenován po množství kamení, které se zde nachází či od kamenného lomu, jenž tu býval. Vrchol Kamenárky se nachází ve výšce 862 metrů. Na Kamenárku se můžete vydat po modré turistické značce. Buď od TP Úvěs, jedná se o pozvolný, cca 1 km dlouhý úsek nebo od TP pod Kamenárkou. Tato trasa je zhruba poloviční, zato výživnější svým strmějším stoupáním. Kamenárka je i díky listnatým stromům ještě docela zalesněná, ale i zde najdete pěkné výhledy do okolí. Mapa, fotky.

5. Pramen Jičínky
Pramen potoka Jičínky najdeme v nadmořské výšce 750 metrů na jižním úbočí vrcholku Velký Javorník. Přímo k pramenu vede červeně značená turistická trasa od přístřešku U Pramene Jičínky. Nad pramenem, který je upraven jako horská studánka, je vybudovaná stříška. V blízkosti pramene je postaveno odpočinkové zastřešené místo s lavičkami. Říčka Jičínka dále teče severozápadním směrem přes obce Veřovice, Mořkov, Životice a město Nový Jičín. Protéká obcí Kunín a severním směrem od obce ústí do řeky Odry. Mapa, fotky.

6. Malý Javorník
Rozcestí Malý Javorník je křižovatkou červené, zelené a modré turistické značky a nachází se asi kilometr jižně pod vrcholkem Velkého Javorníku ( 918 m.n.m.). Rozcestník je umístěn u křižovatky lesních cest na západním úbočí vrcholku Malý Javorník ( 839 m.n.m.). Červená značka má výchozí bod na vrcholku Velký Javorník a pokračuje přes rozcestí západním směrem přes hřebeny do obce Hostašovice. Po zelené k tomuto rozcestí dojdeme z města Rožnov pod Radhoštěm. Modrá procházející rozcestím má výchozí bod ve Frenštátě pod Radhoštěm a z Malého Javorníku modrá pokračuje přes Pindulu - sedlo na vrchol Radhošť ( 1129 m.n.m.). Mapa, fotky.

7. Velký Javorník
Velký Javorník (918 m) je hora v podhůří Beskyd, nejvyšší bod Veřovických vrchů. Hora je známé turistické místo s výhledem do širokého okolí, na vrcholu stojí turistická chata z roku 1935, která je otevřena celoročně (mimo pondělí). Od léta 2013 je na vrcholu také nová rozhledna. Za jasného počasí je z Velkého Javorníku možné vidět Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Palkovické hůrky či Ondřejník. Ve směru na severozápad je výhled na částečně odtěžený vrch Kotouč a Štramberskou Trúbu. Vidět jsou i města Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kopřivnice, za dobré viditelnosti Ostrava. Mapa, fotky.

8. Studánka Panská louka
Pramen se nachází pod zpevněnou „strategickou“ cestou, z cesty není dobře viditelný, nicméně je označený šipkou u cesty, takže byste ho měli snadno najít. Pojmenování tato část získala díky tomu, že tuto louku vlastnil majitel panství. Nejdříve rožnovského a posléze rožnovské a valašskomeziříčského panství. Mapa, fotky.

9. Turistický přístřešek Okluk
Leží na „strategické“ cestě, která dříve byla hojně využívaná partyzány, později vojáky k přesunům z Valašského Meziříčí do Rožnova. Trasa vede paralelně lesem s hlavní silnicí, ale je zařazená v kopci pod Trojačkou, Huštýnem a Dlouhou. Přes Okluk vede zelená turistická značka směrem na Veřovické vrchy a na druhou stranu do Zašové. Mapa, fotky.

10. Studánka V Makytí
Studánka u lesní cesty nad Zašovou - pod cestou se na louku rozlévá prameniště, ve kterém jsou dvě vyhloubené tůňky. Studánka je dostupná ze zuberské strany od Randusek, ze Zašové od Jaštiny. Mapa, fotky.

11. Turistický přístřešek Jaština
Rozcestník s odpočivadlem, který se nachází v místní zašovské části Jaština. Kolem rozcestníku vede cyklostezka 6250 Dolní Paseky – Zašová, místo protíná i zelená turistická značka. Je odsud pěkný výhled na Zašovou. Mapa, fotky.

12. Turistický přístřešek Černý kopeček
Přístřešek se nachází nad známou motokrosovou tratí „Skála“. Jsou odsud pěkné výhledy na Zašovou, Veřovické vrchy a Meziříčsko. V lokalitě Černý kopeček byl Kerlův lom. V polovině 19. století a na počátku 20. století se majitelem tohoto lomu stal Karel Kerle a později v této tradici pokračoval jeho syn František. Mapa, fotky.

13. Rozhledna Zašová
Malá vyhlídková věž byla postavena v roce 2010 na západním okraji obce Zašová. Stavba je součástí nově založeného parku u místního hřbitova, kde jsou vysázeny i tradiční valašské jadernice. V parku nalezneme i odpočinkový altán. Mapa, fotky.

14. Pramen Stračka
Stračka je, dle pověsti, místem zachránění rytíře, smrtelně raněného v boji. Legenda vypráví o křesťanském rytíři pronásledovaném Tatary, který tři dny a tři noci bloudil v hlubokých lesích, až na smrt unaven poklekl a vroucně se modlil k Panně Marii. Když pak únavou usnul, viděl ve snu Matku Boží s děťátkem na ruce, jak mu spouští svou levou rukou šňůru, aby se jejího konce chytil a kráčel za ní. Když procitnul, zjistil, že je v neznámé krajině, kde se uprostřed lesíků a močálů pásli čápi a jiné vodní ptactvo a tu a tam bylo vidět chaloupku. Rytíř z vděčnosti za záchranu učinil slib, že postaví kapličku a daruje do ní obraz Panny Marie té podoby, v jaké se mu ve snu zjevila. Některé verze legendy příběh umístily do jiné doby, podstata však zůstává zachována. Z úbočí stráně zde vyvěrá pramen výborné vody. Kronika vypráví o mnoha případech uzdravení na přímluvu P. Marie po užití vody ze Stračky. Areál Stračky byl upraven r. 1895, kdy byla ve stráni zřízena jeskyňka se sochou P. Marie. Následovalo několik dalších úprav, až do současnosti. Mapa, fotky.

15. Studánka Na Pohoři
Pramen u cesty na samotu Pohoř. Na tomto místě vždy bývala přírodní studánka, nedávno byla upravena do skruže. Studánku zastřešil ČSOP Valašské Meziříčí na podzim 2011. Mapa, fotky.

16. Rybníček Střítež
Rybníček na horním konci obce, který byl uměle vybudován v polovině minulého století. Rybníček s krásným, upraveným okolím je častým cílem vycházek obyvatel i návštěvníků Stříteže. Mapa, fotky.

17. Vyhlídkové místo U Javoru
Jedná se o vyhlídkové místo, kterému dominuje mohutný javor. Tak, jak je strom zdaleka viditelný ze všech stran, tak je i od něj doslova panoramatický výhled na horský masiv Radhoště, táhlý hřeben Veřovických vrchů, Vsetínské vrchy a osady v údolí od Rožnova pod Radhoštěm – Zubří, Zašovou, až po Valašské Meziříčí. V nedaleké Velké Lhotě můžete najít toleranční kostel kde v letech 1875 až 1895 působil farář a spisovatel Jan Karafiát (autor světově známých Broučků). Vrchol se nachází cca 800 metrů od centra obce Velká Lhota. Mapa, fotky.

18. Turistický přístřešek Videčský kopec
Přes Videčský kopec chodili farníci i školáci ještě na konci 18. století a v první polovině 19. století do Zubří.  Obec Vidče patří, stejně jako Zubří, k nejstarším na území rožnovského panství. Název obec možná dostala podle osobního jména Vítek, protože v nejstarších listinách je zapsaná „Vitče“, ale podle jiných zdrojů svůj název dostala „Vidče“, protože z kopců kolem obce je daleko vidět. Z kopce je krásný výhled do okolí. Mapa, fotky.

19. Zřícenina hradu Rožnov na Hradisku
Na jihozápadní straně Rožnova zdvihá se homolovitý kopec nad řekou Bečvou, kde se nachází zřícenina gotického hradu. Původně hrad nesl název Rožnov a městečko pod ním Rožnovec. Jestli hrad na kopci Hradisku vystavěl biskup Brumo či jeho nástupce v majetku, není známo, ale prvním písemným dokladem o jeho existenci se nachází v zakládajícím listě vsi Zubří v roce 1310. Původně strážní hrádek, který měl sloužit k ochraně Moravy před uherskými nájezdníky, se postupně stal sídlem rožnovského panství. Poslední, kdo v něm sídlil, byl Jaroslav ze Šellenberka, který panství prodal Janovi z Pernštýna a ten Rožnovský hrad zanedbával. Hradu se zmocnili uherští lapkové. Pro zjednání pokoje král Ferdinand I. vyslal zde vojsko, které hrad dobylo. Trosky hradu od těch dob chátraly. Ve druhé polovině 19. století dostali občané Rožnova povolení obecního úřadu zbytky hradu rozebrat pro stavby svých obydlí. Archeologický průzkum zuberského rodáka Václava Němce ve 20. století objevil v zřícenině hradu gotické a renezanční kachle a další artefakty. Mapa, fotky.

Na všech 19 míst se můžete podívat v jedné mapě se můžete podívat zde.