Uživatelský účet
Přihlášení uživatele close

Zadejte prosím emailovou adresu a heslo.

E-mail:
Heslo:
Ankety
Kalendář akcí
Květen 2018
poútstčtsone
 12345
789101113
14151617181920
21222324252627
28293031   
Aktuálně

Čokoládová trepka - úžasný svět zvířat

26.4.2018

Myslíte, že Vaše děti umí skočit jako blecha, klokan nebo jen obyčejná ovce horská? Myslíte, že umí ...

více...
Rezervace sportovišť

Sportovní hala

Sokolovna

Kuželna

Polyfunkční centrum

Dětský sportovní den v Zubří, Čokoládová trepka i tak trochu vykutálená zábava

13.6.2017

ObrázekAni dopolední trvalý déšť neodradil na 200 dětí a jejich rodičů, aby v sobotu 10.6.2017 vyrazili na 5. ročník Dětského sportovního dne do Zubří. Hlavní motivací byl prestižní atletický víceboj pro dětí do 12 let - Čokoládová trepka, v němž malí závodníci soutěží ve sprintu, skoku z místa a v hodu zuberskou metlou. Vedle něj byl ale také připraven bohatý doprovodný program, který se celý točil okolo KOLA. K vidění byla trialová show, historické velocipédy, netradiční kolo štěstí i obr koloděj.

Celý program začínal za utichajícího deště registrací pod střechou tělocvičny místní školy, kde byl také krátce po 13 hodině průvodcem celého dne Marianem Žárským alias KOLOhnátem slavnostně zahájen. Aby děti poznaly, že není kolo jako kolo, připravili si pro ně pořadatelé malou přehlídku, na níž jednotliví modelové a modelky předvedli plavací kolo, nákupní košík, tašku na kolečkách, kolečka (táčky), kolečkové brusle, koloběžku, jednokolku, trialové a horské kolo a také vysoký velocipéd. Vše provázela zábava, krásné kostýmy, pohádkové písničky, ale také vysoká dávka sportovního umu některých modelů.

Přehlídka vyvrcholila první částí trialové show v podání Marka Trynera a Lukáše Valného. Přední závodníci českého poháru udivovali svými kousky, děti na ně koukaly s otevřenou pusou a v okamžiku, kdy přeskakovali jejich kamarádky a kamaráda si mnohé zakrývaly oči. Kluci brzy do svého týmu "adoptovali" i místního jednokolkaře " Staňu Ondřeje, který se do jejich hrátek s dětmi i překážkami s ochotou zapojil. Už tak hustý vzduch se v tělocvičně rychle vydýchal, venku vysvitlo sluníčko a nic nebránilo tomu, aby mohlo začít to, na co všichni čekali - ČOKOLÁDOVÁ TREPKA 2017.

Podle barvy účastnických triček děti rychle poznaly, do které skupiny patří a mohly začít migrovat po stanovištích čokoládové trepky i doprovodných koloher. Zatímco se na atletickém oválu tvrdě závodilo, paní učitelky z mateřských školek vytvářely u koloher pohodovou a příjemnou atmosféru. Nejemotivnější bývají vždy závody těch nejmenších, vždyť v Zubří se děti řadí na startovní čáru už od 2 let. Maminky a tatínci své ratolesti motivují k neskutečným výkonům. Ti větší to zvládnou v pohodě bez rodičů a kolikrát na velmi vysoké úrovni. Mnohé z nich podle výsledků hodily zuberskou metlou skoro stejně daleko jako česká atletická reprezentantka Denisa Rosolová, která tento závod navštívila před 3 lety. 

Nastal čas počítání výsledků. Děti tak měly dostatek prostoru pro dokončení kolohrátek, v rámci kterých mimo jiné také vytvářely krásné obrázky z písku s paní Lenkou Podzemnou nebo malovaly s paní Šárkou Gazdovou. V dalších disciplínách házely diskem, jezdily na koloběžkách nebo s táčkami, trefovali míčkem plavací kola zavěšená v brance nebo kroužkem na cíl a střílely lukem a šípy na terč. Na soutěžní kartičku dostávaly hodnocení jednotlivých schopností a s ní poté utíkaly do infostánku, kde jim na základě toho byla přidělena role pro závěrečný boj s obrem Kolodějem. Touto chvílí se z nich stali siláci, střelci nebo šikulové. Všichni současně dostali právo na zápis do speciální "TOMKOLY" -  zařízení sestrojeného z kola, jež pohánělo kolo štěstí.

Pro ty, co již měli vše hotovo, probíhala přehlídka historických kol pánů z Klubu českých velocipedistů z Hrabové. Tito úžasní kostýmovaní pánové objeli na svých starodávných strojích z minulého století ovál místního hřiště, aby se následně mohli zastavit v centru všeho dění, něco málo o svých velocipedech říci a hlavně nechat prostor pro dobrovolníky, kteří si mohli vychutnat pocit a pohled z kola, které je snad stejně vysoké jako kůň, a tak by se mohl kdekdo přít, odkud je vlastně nejkrásnější pohled na svět. Nastal čas na venkovní část trialové show, která už v tělocvičně byla dech beroucí. To, co si připravili kluci na venek, to byla snad ještě větší paráda. Podobné kousky na kole asi většina z dětí naživo ještě neviděla. Kromě toho z kluků z Trialshow vyzařovala neskutečná pohoda a radost, kterou nakazili snad všechny přihlížející.

Krátce před půl pátou nastal okamžik pravdy. Podaří se dětem porazit obra Koloděje nebo poklad, který celou dobu pečlivě střežil, zůstane ukryt v jeskyni? Na místě se opět zjevuje Zuberský Duch sportu - postava, která se zjeví všude tam, kde vycítí sportovní duše a férovou atmosféru. Děti se řadí do pluků. Nejprve po boku Ducha sportu útočí siláci. Ti společně likvidují hradbu z laviček. Poté se do boje vrhají střelci, kteří míčky střílejí na obra sestrojeného z několika desítek plavacích kruhů. Ten jejich náporu neodolá a klátí se k zemi. Vyrážejí šikulové, aby našli klíčky k jeskyni a odemkli si cestu k pokladu. Podařilo se. Obr je poražen, jeskyně otevřena. Objevuje se překrásný obří dort z cukrárny Sladká fantazie, který váží stejně jako mnohé z dětí - úctyhodných 24 kg. Pod dortem se ukrývá ještě přes 200 ks plavacích kol různých velikostí, barev i tvarů a tak si každý prcek přijde na své.

Přichází čas vyhlašování a oceňování vítězů. Letos se rozdělují parádní cyklistické ceny od generálního partnera Carbol bike z Valašského Meziříčí, dárky z Dinoparku a poukazy do Pohádkových lázní v Rožnově. Jako bonus pak vítězové jednotlivých kategorií šlapou do pedálů speciální Tomkoly a losují další šťastné výherce.

Na tomto místě se patří poděkovat také firmám, které akci finančně podpořily: firmy Hends products, Mercury star – kancelářské židle, ROBE a pan Jiří Žáček. O občerstvení pro pořadatele se postarala kavárna Tip café a paní Eva Bařáková. Zvláštní dík patří samotným pořadatelům, z nichž byla velká část dobrovolnická – trepkaři, zástupci stanovišť, fotografové, kreativci, aktéři slavnostního zahájení i ti kteří nebyli téměř vidět – právě tato parta šlapala jako správně namazaný stroj a díky nim mohla být trepka takovou, jaká byla!

A to je vlastně konec. I počasí poznalo, že už není důvod dále otálet a znovu spustilo na celý sportovní areál pořádnou sprchu. Možná to byl malý zázrak, možná se zuberský sportovní duch přimluvil někde nahoře, ale děti zůstaly po celou dobu akce v suchu a ještě si užily krásné odpoledne plné zážitků. Na reportáž TV Beskyd o průběhu sportovního dne se můžete podívat zde.

Autor článku: Lenka Přečková

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii