ZUBŘÍČEK Facebook
REZERVACE
UŽIVATEL

Den dětí 2013

10.6.2013

ZUBERSKÉ DĚTI VYVOLALI NA SVÉM DNI OPRAVDOVÉHO SPORTOVNÍHO DUCHA

Na neděli 9. 6. 2013 připravilo Město Zubří ve spolupráci s oběma místními mateřskými školami a díky vstřícnosti ZŠ Zubří dětský den, který se celý nesl ve sportovním duchu. Nechyběly velké sportovní výkony, vzácní hosté ze světa sportu, exhibice a v závěru se podařilo vyvolat i velkého sportovního ducha Zubří! Díky krásnému počasí a nabitému programu do polyfunkčního sportovního areálu za ZŠ Zubří zavítalo přes 250 dětí a jejich rodin.

Ještě v pátek pořadatelé v obavě z dešťových přeháněk a bouřek připravovali celý program do Haly Zubří, ve finále však počasí změnilo své původní záměry a dětský den se tak mohl uskutečnit pod širým nebem, v krásném prostředí polyfunkčního centra sportovních a volnočasových aktivit. Marian Žárský, který celou akci neúnavně, věcně a vtipně moderoval, několikrát v průběhu zdůraznil, že zubřané mohou být hrdí na tento sportu zaslíbený areál, který by mu mohla leckterá města jen tiše závidět. Podobně obdivně o něm mluvil také jeden ze vzácných sportovních hostů, skokan na lyžích a vítěz Světového poháru, Jakub Janda.

Exhibiční vystoupení - skvělé sportovní výkony

V průběhu dne se přihlížejícím v rámci exhibičních vystoupení představili nejprve trampolinisté z Rožnova pod Radhoštěm, kteří zaujali přítomné diváky svou šikovností a akrobatickými schopnostmi. Během dne dětí se předvedla také místní skupina modelářů, včetně letošního mistra republiky v kategorii RC modelů aut v juniorech, Jakuba Šimurdy. Jejich exhibici doplnila výstava modelů. Trampolinisté i modeláři byli natolik ochotní, že v rámci programu přítomným dětem i jejich rodičům umožnili si tyto aktivity osobně vyzkoušet, několik z nich si dokonce domů odnášelo vlastnoručně vyrobený model.  Závěrečné exhibiční vystoupení bylo připraveno v tělocvičně ZŠ Zubří, kde byla místními borci představena moderní sportovní disciplína zvaná freerunning, v níž jde především o umění pohybu a akrobacii.

Taneční zpestření v podání Bumbrlíků a Anneri

V rámci programu se ukázaly dětské taneční skupiny. Nejprve ve svých šmoulích kostýmech cvičili a tančili místní Bumbrlíci, děti předškolního věku cvičící při Asociaci sportu pro všechny v Zubří. Jako vždy sklidily zasloužené ovace a potlesk. Kromě nich se svými tanečními choreografiemi předvedli též tři skupiny valašskomeziříčských tanečníků pod názvem Aneri.

Sportovní osobnosti

Na zuberský den dětí zavítaly dvě velké osobnosti českého sportu. Jedním z nich byl frenštátský skokan na lyžích, reprezentant a bývalý vítěz Světového poháru a Turné čtyř můstků Jakub Janda. Ten si celý den v doprovodu své rodiny náramně užíval, v rámci autogramiády se podepisoval dětem i dospělým a v neposlední řadě předával ceny zuberským vícebojařům. Velkým zpestřením programu bylo také vystoupení mistra Evropy v kulturistice Jana Kubíka.  Mnohé překvapila nečekaná kombinace robustní vypracované postavy a kouzelného nevinného úsměvu tohoto ostravského siláka, který po veřejné přehlídce anatomie svého těla také podepisoval a rozdával své fotografie.

Zuberský čtyřboj

Jedním z nosných bodů celého programu byla vícebojařská soutěž pro všechny včas přihlášené děti – Zuberský čtyřboj. Ten se skládal ze 4 disciplín – sprintu, skoku dalekého z místa, hodu zuberskou metlou a závěrečného distančního dlouhého běhu na cca. 200 m. Čtyřboje se účastnilo přes 40 dětí rozdělených do čtyř kategorií podle věku. K vidění byly neskutečné atletické výkony často za hranicí schopností jednotlivých účastníků. Jejich bojovnost a sportovní duch se nejvíce ukázal v závěrečné disciplíně, v níž šlo opravdu o všechno. Děti startovaly s odstupy dle dosažených výsledků v předcházejících disciplínách – ti nejúspěšnější pak měli výhodu kratší trati. Nechybělo absolutní vyčerpání, slzy, pot i štěstí. Absolutními vítězi jednotlivých kategorií se stali: Vanda Štůsková, Martin Zeman, Šimon Poláček a Josef Randus. U předávání cen, medailí, diplomů a pohárů byl přítomný sportovní duch, Jakub Janda i Ádá Dudek.

Malování s Ádou Dudkem, malování na obličej a lukostřelba

Takřka po celou dobu programu se děti setkávaly s dětským ilustrátorem Ádou Dudkem, jehož obrázky většina dětí zná například z časopisu Sluníčko. Celý program zahájila jeho malířská show, na jejímž konci Áda představil velkoformátový obraz (2*3m.), který s ním posléze děti dotvořily tím, že do něj vlepovaly obrázky sportovců a všeho, co se jim zdálo vhodné na obraz fragmentu atletického stadionu umístit. Tak se na něm kupříkladu objevil slon, hrad, plavec, bojovník sumo nebo taky přítomný kulturista Jan Kubík. Ve vedlejším stánku po celou dobu akce probíhalo malování dětí na obličej, o které se staraly děvčata z DDM Astra z Frenštátu p. R. Nejedno dítě tak domů odcházelo pěkně zmalované. Pro mnohé se stala pomyslnou třešinkou na dortu možnost vyzkoušet si méně tradiční sportovní disciplínu – lukostřelbu. Po celou dobu trvání akce tuto možnost nabízel Martin Kobylka se svou kolegyní.

Sportovní duch

To, co se celým programem táhlo jako nit, byla zprvu imaginární postava sportovního ducha. V hlavní části celé akce děti navštěvovaly 8 stanovišť, na nichž plnily lehčí i těžší sportovní úkoly. Na každém ze stanovišť děti získaly fragment obrázku ducha, který si uschovaly do předem připravené papírové kapsy. Po absolvování všech úkolů si děti svého ducha poskládaly a vyměnily za některou z cen. A jak pořadatelé avizovali, spojí-li se hodně malých sportovních dušiček, objeví se i velký sportovní duch. A protože se děti po celou dobu snažily, stalo se. Velký sportovní duch se v Zubří zjevil. Autorem jeho podoby byl především Áda Dudek, který společně s divadelníky zuberského spolku SPONA vytvořil zcela ojedinělý zjev, který se, jak doufáme, v Zubří natrvalo usadí a bude hlídat, aby zdejší mládež trávila více času aktivním pohybem než vysedáváním u počítače.

Poděkování

Letošní den dětí zdobil nejen duch sportu, ale také duch týmový. Nestává se tak často, aby tak velká skupina lidí a organizaci spojila své síly a vytvořila ve prospěch všech společně akci podobných rozměrů.

Na straně jedné stojí sponzoři. Generálním partnerem této akce, sportu a dětem zasvěcené, se staly Gumárny Zubří. Dále akci finančně podpořily firmy: CS Cabot, KSK System a Husqvarna Zubří. Všem mockrát děkujeme.  Zážitkové a věcné ceny do soutěží věnovali firma Janča, Krytý bazén Valašské Meziříčí, Gibon park Rožnov p. R., jízdárna Hradisko, ZOO Olomouc, Knihkupectví Nohavica a Sportovní poháry – PS – Vigantice. Za vstřícnost a podporu též děkujeme restauraci TIP cafe a Radce Krupové, která pomohla při tvorbě podoby ducha sportu.

Na straně druhé ale stojí organizace a dobrovolníci, bez kterých by vůbec nebylo možné akci uspořádat a také operativně vyřešit „neshody s těmi, co předpovídají počasí“ a kteří nás dostali do velmi nepříjemné organizační tísně. Pracovníci odboru kultury a sportu tímto chtějí vyjádřit nejhlubší poděkování tomu, kdo zachránil nás všechny před tím, že jsme se nemuseli celý den opékat v Hale Zubří - Jirkovi Mizerovi, díky němuž se podařilo celou akci ještě včas přestěhovat pod širé nebe. Následuje celá řada osobností, které se schovávají pod hlavičkami místních mateřských škol Duha a Sídliště či základní školy. Nebylo jich málo a odvedli velký kus práce.  Za vstřícnost, angažovanost a ochotu děkujeme ředitelům všech jmenovaných institucí. Velký kus práce odvedli 3 zástupci divadelního spolku SPONA – Lucka, Aleš a Pepa (duch!), ale také Erika Ondřejová. Děkujeme také členům lyžařského oddílu, kteří pro děti připravili lanové aktivity. Z řad účinkujících vyčnívali především dva lidé – moderátor Marian Žárský a ilustrátor Áda Dudek, a my musíme prozradit, že jejich působení nebylo ani náhodou ohraničeno samotným dnem dětí. Oba dlouhodobě akci pomáhali připravovat a výrazným dílem přispěli k dobré náladě celého týmu.

Ještě jednou všem DĚKUJEME

 

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii