Čokoládová trepka tentokrát putovala časem

15.6.2016

ObrázekKdo by se nechtěl alespoň na krátkou chvíli podívat zpět do minulosti? Kdo by se nechtěl podívat například na to, jak probíhal pravěký lov, středověké rytířské souboje a hry, jak vznikala indiánská kultura, nebo naopak na to, co nás všechny čeká v daleké budoucnosti? Tyto fantastické představy se určitě čas od času mihnou v hlavách každého z nás, natož potom v hlavičkách malých dětí. Pořadatelé města Zubří využili jedinečnou příležitost oslav dětského dne a zvolili právě

putování časem za letošní hlavní téma, a dětem se tak alespoň na krátkou chvíli povedlo přetavit své představy a sny ve skutečnost. „Milé děti, vítám vás v Zubří na dětském sportovním dni. Já jsem Albert Einstein a budu vás provázet dnešním dnem.“ Těmito slovy zahájil Marian Žárský – moderátorské eso z Frenštátu pod Radhoštěm, celodenní rej sportuchtivých dětí. Padnoucí maska s příznačným vysokým čelem, hustým knírem a typickými brýlemi zachytila cestovatele časem Einsteina v celé jeho kráse a pro děti se tak začala odehrávat jedna velká opravdová pohádka.

Zhmotněného Alberta pak po úvodních slovech, seznámení s programem a očarování dětí, kterých se letos zúčastnil opět rekordní počet (a to konkrétně 174 předem registrovaných dětí), nenechaly ve štychu ani další slavné postavy z historie či daleké budoucnosti. Na scénu za jásavého potlesku postupně přišel pravěký člověk „Velký Zubr“ se svou družinou, z dalekého Orientu do Zubří zavítala princezna Šeherezáda. Očarovaný krásou Šeherezády se v závěsu držel neohrožený rytíř Bajaja, ozbrojený tomahawkem na svém koni přicválal statečný Vinnetou a jedním máchnutím kouzelnické hůlky se na místě objevil světoznámý kouzelník Harry Potter. A to ještě nebylo vše, na nic netušící děti v tuto chvíli čekal ještě neznámý návštěvník z budoucnosti.

ObrázekPo tomto slavnostním defilé už se přistoupilo k samotné podstatě dne a to k soutěžení. Děti byly opět rozřazeny do třech skupin, a pod vedením zkušených velitelů přicházely na jednotlivá stanoviště Čokoládové trepky. Ta jako každý rok obsahovala klasické tři disciplíny – běh, skok z místa a hod zuberskou metlou. Výkony svých ratolestí mohli rodiče sledovat přímo na stanovištích a také na výsledkové tabuli, kde se vyvěšovaly aktuální výsledky. Děti se do soutěžení pustily s obrovským

zapálením a tak netrvalo dlouho a hlavní část závodu, která prověřila sportovní schopnosti zuberských, ale i mimozuberských malých sportovců, uplynula dokonce s malým předstihem. Zatímco probíhalo soutěžení v Čokoládové trepce, mohly děti využít další z 6 vedlejších disciplín. Mohly si tak vyzkoušet například lov pravěkého mamuta, rytířské klání – tzv. tjost, nebo třeba starověký japonský zápas sumo. Všechny tyto aktivity si pak děti nechávaly zapsat na připravenou soutěžní kartu a za splnění alespoň čtyřech disciplín získaly část mapy, která jak se dalo tušit, skrývala zatím utajený poklad.

ObrázekNa zuberském polyfunkčním centru probíhal den plný sportu, tajemství, úsměvů a dobré nálady, den plný soutěžního zápolení a radosti z vítězství. Děti závodily ze všech svých sil, sbíraly razítka, za ně pak části mapy pokladu. S každým přidaným kouskem mapy se tak blížilo odtajnění informace, kdeže je poklad uložen. V tu chvíli se uprostřed všeho dění objevil obrovský dort z budoucnosti. Dort ve tvaru létajícího talíře, který na scénu přinesli Vinnetou se Šeherezádou.

To nemohlo nechat klidnými návštěvníky z budoucnosti a během chvilky se začaly ozývat podivné zvuky z nedaleko zaparkované vesmírné lodi. Z okna vykoukl podivný zelený mužíček – náš poslední hrdina z budoucnosti, který z lodi vystoupil a přinesl na již poskládanou mapu poslední hledaný kus, kterým označil místo ukrytého pokladu. Nastal zběsilý úprk na označené místo, který nedokázal zastavit ani mimozemšťan. Ten s klidem sobě vlastním, se dvěma roztaženými prsty „pravé ruky“ dávajíc znamení do vesmíru, že vše proběhlo v pořádku, pomalu kráčel s malým hloučkem dětí také k místu pokladu. Děti si vyzvedly hledaný poklad a tímto bylo samotné putování časem zakončeno.

ObrázekZbývalo už jen vyhlásit ty nejlepší z nejlepších. Ocenit malé sportovce za jejich celodenní zápolení a obdarovat je věcnými cenami. Předávání medailí a diplomů se ujal zuberský starosta pan Vaculín, pogratuloval a popřál tak budoucím sportovním nadějím tohoto města. Kompletní výsledky Čokoládové trepky zde. Po tomto slavnostním ceremoniálu pak následovala konzumace dortu a také podpisová akce všech zhmotněných hrdinů. Bylo vidět, že tyto osobnosti jsou u dětí opravdu

oblíbené, třeba stejně tak jako loňský hrdina a král Olympijských her Imrich Bugár, nebo předloňská královna atletiky Denisa Rosolová. Brzy tak všem celebritám došly podpisové kartičky, dále se podepisovalo na trička. O skvělé zakončení celého dne se postaralo duo Týna a Zdeněk známí z televizního pořadu pro děti Hýbánky. Ti neúnavné děti prověřili v jejich ohebnosti a předvedli tak na živo cvičení z oblíbeného televizního pořadu.

Závěrem je třeba poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě celé akce – pracovníkům městského úřadu Zubří společně s Mateřskými školkami Duha, Sídliště 6. května, Základní školou Zubří a řadě dobrovolníků, jejichž počet přesáhl šedesát osob. A samozřejmě taky sponzorům celé akce: generálním partnerem letošního Sportovního dětského dne se stala firma Brose CZ spol. s r.o., dalšími partnery byl Hends products, ROBE, Pohádkové lázně, CS Cabot, Sladká fantazie - cukrářská výroba, Eva Bařáková - vdolky a vdolečky, MHB – hračky a modely (www.welly.cz), Eko-kom, TIP cafe a Zubřan.cz.

Autor článku: Tomáš Indrák